Goyang 2022 World Taekwondo Poomsae Championships

Complete Results of the "Goyang 2022 World Taekwondo Poomsae Championships”, a competition held on April 21-24 in the city of Goyang, Korea, and organized by the World Taekwondo.

Goyang 2022 World Taekwondo Poomsae Championships

Recognized Poomsae Individual Female Cadet
1) Song yeon HAN (KOR)
2) Yi-hsuan CHANG (TPE)
3) Mikayla XIONG (USA)
3) Brisa Alexandra ALEKC HERNANDEZ (MEX)

Recognized Poomsae Individual Male Cadet
1) Seung Ju LEE (KOR)
2) Kuan-fu LIU (TPE)
3) Thai Ha Anh NGUYEN (VIE)
3) Kobe Lok Yin FUNG (USA)

Recognized Poomsae Individual Female Junior
1) Jooyeong LEE (KOR)
2) Chang-ying YANG (TPE)
3) Fatemeh SALMANIZADEH NAJAFABADI (IRI)
3) Thuy Nhi BUI (VIE)

Recognized Poomsae Individual Male Junior
1) Lee JUNHEE (KOR)
2) Sung Hyun Eric GUN (USA)
3) Ho-hsuan TSAI (TPE)
3) Amirali ALIZADEH (IRI)

Recognized Poomsae Individual Female Under 30
1) Eva SANDERSEN (DEN)
2) Marjan SALAHSHOURI (IRI)
3) Pin-chieh HUANG (TPE)
3) Kaitlyn Marie RECLUSADO (USA)

Recognized Poomsae Individual Male Under 30
1) Wan-jin KANG (KOR)
2) Jun-ho KIM (KOR)
3) Rodolfo REYES JR. (PHI)
3) Ryan REAL (USA)

Recognized Poomsae Individual Female Under 40
1) Yu-jin KANG (KOR)
2) Katia PARROCHE (SUI)
3) Carissa FU (USA)
3) Wen li-ting KAO (TPE)

Recognized Poomsae Individual Male Under 40
1) Jae Uk JANG (KOR)
2) Alejandro MARIN BORRAS (ESP)
3) Raffique Hashimi HASHIM (MAS)
3) Minki SEONG (USA)

Recognized Poomsae Individual Female Under 50
1) Vanesa ORTEGA VILLODRES (ESP)
2) Kathy DO (USA)
3) Yeon-bu KIM (KOR)
3) Johanna NUKARI (FIN)

Recognized Poomsae Individual Male Under 50
1) Ernesto GUZMAN (PHI)
2) Hak Dong KIM (KOR)
3) Patricio MARTINEZ CANO (ESP)
3) Pok Sun YANG (USA)

Recognized Poomsae Individual Female Under 60
1) Rommy HUBNER THORNE (PER)
2) Cindy Sin Sook UM (USA)
3) Soo Mi JO LEE (ESP)
3) Niina VIRTALA (FIN)

Recognized Poomsae Individual Male Under 60
1) Cheol-hee LEE (KOR)
2) Ky-tu DANG (DEN)
3) Juan Enrique LUNA (MEX)
3) Taewon JUNG (USA)

Recognized Poomsae Individual Female Under 65
1) Barbara BRAND (USA)
2) Vera MOENS (BEL)
3) Shelley VETTESE BAERT (CAN)
3) Leni NIEDERMAYR (AUT)

Recognized Poomsae Indivual Male Under 65
1) Nader KHODAMORADI (IRI)
2) Dong Kyun SEO (KOR)
3) Jorn ANDERSEN (DEN)
3) Manfred STADTMULLER (GER)

Recognized Poomsae Individual Female Over 65
1) Linda SIM (WT)
2) Bronwyn BUTTERWORTH (AUS)
3) Marie france DAVID (FRA)
3) Luiza YABIKU (BRA)

Recognized Poomsae Individual Male Over 65
1) Jeong Cheol KIM KIM (ESP)
2) Jae-jin KANG (KOR)
3) Hadi TORKASHVAND (IRI)
3) Chi DUONG (USA)

Recognized Poomsae Pair Cadet
1) Y.J CHANG, B.H YEH (TPE)
2) J. CHO, P. PARK (USA)
3) A. GALLEGOS , S.Y.S LEE KI (MEX)
3) K.H TRINH, T.H NGUYEN (VIE)

Recognized Poomsae Pair Junior
1) G.R TENG, C.Y YANG (TPE)
2) I.M CORTON, M.N LABAYNE (PHI)
3) L. ALVAREZ S, D. AREAN GRE (ESP)
3) S. TAGHIPOUR, A. ALIZADEH (IRI)

Recognized Poomsae Pair Under 30
1) Y.Z MA, P.C HUANG (TPE)
2) N.H BINTI AB, J.L JUN WEI (MAS)
3) T.P NGUYEN, T.K.H NGUYEN (VIE)
3) S. WETCHAKOR, P. LIMPAIBOO (THA)

Recognized Poomsae Pair Over 30
1) A. MARIN BOR, A. DELGADO R (ESP)
2) A. FARAHMAND, H. BEHESHTI (IRI)
3) T. BURTIN, L. PHAM (FRA)
3) S.J LEE, P.S YANG (USA)

Recognized Poomsae Team Female Cadet
1) USA – United States of America (J. CANDELARI, C. DEGUZMAN, Y.P KIM)
2) TPE – Chinese Taipei (Y.J CHANG, C.W SHEN, Y.H LIN)
3) KOR – Republic of Korea (S.Y LIM, H.I WON, Y. SHIN)
3) VIE – Vietnam (K.H TRINH, N.B.N. TRAN, S.K LE)

Recognized Team Male Cadet
1) KOR – Republic of Korea (H. B. KIM, J. YOON, S. LEE)
2) TPE – Chinese Taipei (Y. WU, K. LIU, T. HUANG)
3) EGY – Egypt (A. ISLAM FAROUK ABBAS BADR, Y. WALEID AWAD ALLA, M. GAMAL MOHAMED MOHAMED)
3) USA – United States of America (W. J. ONG, K. CALIMLIM, K. L. Y. FUNG)

Recognized Poomsae Team Female Junior
1) KOR – Republic of Korea (C.W SEO, O. YUN AH, S.Y JANG)
2) IRI – Iran (S. TAGHIPOUR, S. NASAJI, F. SALMANIZA)
3) TPE – Chinese Taipei (P.H HSIEH, P.Y CHEN, W.T LIN)
3) USA – United States of America (L. MORALEDA, Y.P KIM, V. HSU)

Recognized Poomsae Team Male Junior
1) USA – United States of America (S.H.E. GUN, B. KIM, G. ZHAO)
2) KOR – Republic of Korea (W.T KIM, T. KIM, W.H CHOI)
3) VIE – Vietnam (N.H LE, B.G.H. NGUYE, D.T NGUYEN)
3) TPE – Chinese Taipei (S.F WANG, H.T CHEN, H.H TSAI)

Recognized Poomsae Team Female Under 30
1) KOR – Republic of Korea (J. KIM, D.H HAN, S.M YU)
2) TPE – Chinese Taipei (Y.H LEE, C.Y LI, Y.Y KUO)
3) THA – Thailand (P. PHAISANKI, O. SRISAHAKI, P. LIMPAIBOO)
3) MAS – Malasya (J.W LIM, N.H BINTI AB, N.H ABDUL KA)

Recognized Poomsae Team Male Under 30
1) TPE – Chinese Taipei (P. YEH, M.E CHIOU, C.B CHANG)
2) KOR – Republic Of Korea (W.S SHIN, K.H PARK, Y. KIM)
3) VIE – Vietnam (T.P NGUYEN, Q.T NGUYEN, Q.V PHAM)
3) INA – Indonesia (M.A KUSUMA, M.H.F. RHOZY, M. RIZAL)

Recognized Poomsae Team Female Over 30
1) KOR – Republic of Korea (M. KIM, Y.S CHOI, M.J JANG)
2) USA – United States of America (C. FU, M. YERICK, J.M AYRES)
3) BRA – Brazil (C. ESTEVES, C.B DALE COU, D. BARROS CO)
3) MEX – Mexico (A. CARRASCO, A. SALMERON , V.B CHAVEZ P)

Recognized Poomsae Team Male Over 30
1) KOR – Republic of Korea (H.C JI, M. NOH, H.Y JI)
2) IRI – Iran (A. NADALI NA, H. BEHESHTI, A. SALMANI)
3) USA – United States of America (K. HA, J. KIM, M. SEONG)
3) ESP – Spain (P. MARTINEZ , G. DIAZ AREN, R. LOPEZ BAI)

FREESTYLE

Freestyle Individual Female Under 17
1) Han-sol JANG (KOR)
2) Yu-jan HSU (TPE)
3) Adina MACHWIRTH (GER)
3) Gian LEGASPI (USA)

Freestyle Individual Male Under 17
1) Jin-ho LEE (KOR)
2) Anthony DO (USA)
3) Thanh an HO (VIE)
3) Andi SULTAN (INA)

Freestyle Individual Female Over 17
1) Ye Eun CHA (KOR)
2) Adalis MUNOZ (USA)
3) Phan khanh han NGUYEN (VIE)
3) Eva SANDERSEN (DEN)

Freestyle Individual Male Over 17
1) Namhoon LEE (KOR)
2) William ARROYO (MEX)
3) Jinsu HA (CAN)
3) Darius VENERABLE (PHI)

Freestyle Pair Under 17
1) B KIM, D.y. KIM (KOR)
2) D. KIM, A. DEGUZMAN (USA)
3) J.a. CERVERA, M. ARELLANO (MEX)
3) A. VAN, C.t. CHO (CAN)

Freestyle Pair Over 17
1) C. LEE, W. ARROYO (MEX)
2) J.f. CRISOST, J.k. MACARIO (PHI)
3) C.t. HUANG, H.y. CHEN (TPE)
3) J. HA, M. LEE (CAN)

Freestyle Mixed Team Under 17
1) Korea National Team (KOR)
2) Vietnam National Team (VIE)
3) Chinese Taipei National Team (TPE)
3) USA National Team (USA)

Freestyle Mixed Team Over 17
1) Korea National Team (KOR)

2) Chinese Taipei National Team (TPE)
3) MEXICO National Team (MEX)
3) USA National Team (USA)

Downloads

Outline

DEJA UNA RESPUESTA

Por favor ingrese su comentario!
Por favor ingrese su nombre aquí