POOMSAE
Individual Divisions
YOUTH 1 – FEMALE
1) Ahn Noelle (USA)
YOUTH 1 – MALE
1) Decolongon Aiden Jacob (USA)
2) Hung Luc (CAN)
YOUTH 2 – FEMALE
1) Skrabak Abigail (USA)
2) Arion Kayda (USA)
3) Chang Anna (USA)
3) Hirsche Jade (CAN)
YOUTH 2 – MALE
1) Fung Kobe Lok Yin (USA)
2) Minh Silas (USA)
3) Ong Whye Jing (USA)
3) Yi Jayce (USA)
CADET – FEMALE
1) Candelaria Juliana (USA)
2) Varillas Fabiana (PER)
3) Moraleda Lana (USA)
3) Nunez Elizondo Valeria (CRC)
CADET – MALE
1) Gun Sung Hyun Eric (USA)
2) Seo Shawn (USA)
3) Cho Mikel (USA)
3) Roman Jimenez Alejandro (CRC)
JUNIOR – FEMALE
1) Reclusado Kaitlyn Marie (USA)
2) Salas Rodriguez Maria Paula (CRC)
3) Tai Faith (CAN)
3) Echeverria Margarita (ARG)
JUNIOR – MALE
1) Guzman Soto Sebastian (PER)
2) Real Ryan (USA)
3) Tam William (CAN)
3) Flores Tomas (ARG)
UNDER 30 – FEMALE
1) Real Karyn (USA)
2) Yu Justina (CAN)
3) Munoz Adalis (USA)
3) Pena Perez Ana Patricia (DOM)
UNDER 30 – MALE
1) Del Castillo Palomino Hugo (PER)
2) Jiang Kevin (USA)
3) Sacha Chanca Luis (PER)
3) Ortega Velasquez Elian (NCA)
UNDER 40 – FEMALE
1) Fu Carissa (USA)
2) Do Kathy (USA)
3) Baez Garcia Jenniffer (ARU)
3) Barros Costa Daniele (BRA)
UNDER 40 – MALE
1) Guagliarello Ruben (ARG)
2) Seong Minki (USA)
3) Nguyen Anh (USA)
3) Quero Alfonzo (VEN)
UNDER 50 – FEMALE
1) Nguyen Thoa (USA)
2) Mejia Gonzalez Carolina (COL)
3) Kim Sheena (USA)
3) Garcia Belaunde Velarde Marina (PER)
UNDER 50 – MALE
1) Yang Pok Sun (USA)
2) Castillo Marcel (PER)
3) Gies James (CAN)
3) Diaz Diego Roberto (ARG)
UNDER 60 – FEMALE
1) Adams Elva (USA)
2) Trigg Jan (USA)
3) Doolittle Thu (USA)
3) Co Belinda (CAN)
UNDER 60 – MALE
1) Lee Eun Ig (USA)
2) Cooley Garth (USA)
3) Renato Raimundo (BRA)
3) Kazemi Mohsen (CAN)
UNDER 65 – FEMALE
1) Brand Barbara (USA)
2) Tregeagle Julie (USA)
3) Vettese Baert Shelley (CAN)
3) Hislop Christine (USA)
UNDER 65 – MALE
1) Park James (USA)
2) Mann Bhajan (CAN)
3) Leiva Edgardo Alberto (ARG)
3) Gamble William (USA)
OVER 65 – FEMALE
1) Nguyen Tweedy (USA)
2) Linthorst Erica (USA)
3) Champagne Claude (CAN)
OVER 65 – MALE
1) Pak Jang Hee (USA)
2) Duong Chi (USA)
3) Macchi Horacio (ARG)
3) Le Guerrier Jacques (CAN)
Pair Divisions
YOUTH 2 PAIR – MIXED
1) United States 1
2) United States 2
CADET PAIR – MIXED
1) United States 2
2) United States 1
3) Costa Rica
3) United States 3
JUNIOR PAIR – MIXED
1) United States 1
2) Canada
3) United States 2
3) Costa Rica
UNDER 30 PAIR – MIXED
1) United States 1
2) United States 2
3) Brazil 1
3) Brazil 2
OVER 30 PAIR – MIXED
1) United States 2
2) United States 1
3) Argentina
3) Colombia
Team Divisions
YOUTH 2 TEAM – FEMALE
1) United States
CADET TEAM – FEMALE
1) United States 1
2) United States 2
3) Canada
CADET TEAM – MALE
1) United States 2
2) United States 1
JUNIOR TEAM – FEMALE
1) United States 2
2) Canada
3) United States 1
JUNIOR TEAM – MALE
1) United States
2) Argentina
UNDER 30 TEAM – FEMALE
1) United States
2) Argentina
UNDER 30 TEAM – MALE
1) United States
2) Brazil
OVER 30 TEAM – FEMALE
1) United States
OVER 30 TEAM – MALE
1) United States
2) Canada
FREESTYLE
INDIVIDUAL UNDER 17 – FEMALE
1) Noble Hannah (USA)
2) Beltran Suarez Nocole Tatiana (COL)
3) Cooke Cailin (CAN)
INDIVIDUAL UNDER 17 – MALE
1) Deguzman Jake Evan (USA)
2) Van Evan (CAN)
3) Mancilla Seperak Favio (PER)
INDIVIDUAL OVER 17 – FEMALE
1) Lee Michelle (CAN)
2) Fausto Stephanie May (USA)
INDIVIDUAL OVER 17 – MALE
1) Cromwell Nathaniel (USA)
2) Ortega Velasquez Elian (NCA)
3) Alvarez Luis Miguel (COL)
3) Thompson Khalil (CAN)
PAIR UNDER 17 – MIXED
1) United States
2) Colombia
PAIR OVER 17 – MIXED
1) Canada
2) United States
3) Colombia
TEAM UNDER 17 – MIXED
1) United States
PARA-POOMSAE
JUNIOR – MALE BLACK BELT P34
1) Alcalde Masias Hervert Gabriel (PER)
UNDER 30 – FEMALE BLACK BELT P20
1) Barber Morgan (USA)
UNDER 30 – MALE BLACK BELT P20
1) Matamoros Gamboa Daniel (CRC)
2) Llamosas Meza Gonzalo (CRC)
OVER 30 – FEMALE BLACK BELT P20
1) Rojas Jhormary (COL)
2) Gomez Duanca Sandra Milena (COL)
UNDER 30 – MALE BLACK BELT P32
1) Ozambela Chota Harold (PER)