2020 Pan Am Official Poomsae Championships

Complete Results of the "2020 Pan Am Official Poomsae Championships”, an online competition held on December 19-20, and organized by World Taekwondo Pan America with MASTKD and WCompetition.

2020 Pan Am Official Poomsae Championships
Complete Results of the "2020 Pan Am Official Poomsae Championships”, an online competition held on December 19-20, and organized by World Taekwondo Pan America with MASTKD and WCompetition.

POOMSAE

Individual Divisions

YOUTH 1 – FEMALE
1) Ahn Noelle (USA)

YOUTH 1 – MALE
1) Decolongon Aiden Jacob (USA)
2) Hung Luc (CAN)

YOUTH 2 – FEMALE
1) Skrabak Abigail (USA)

2) Arion Kayda (USA)
3) Chang Anna (USA)
3) Hirsche Jade (CAN)

YOUTH 2 – MALE
1) Fung Kobe Lok Yin (USA)

2) Minh Silas (USA)
3) Ong Whye Jing (USA)
3) Yi Jayce (USA)

CADET – FEMALE
1) Candelaria Juliana (USA)
2) Varillas Fabiana (PER)
3) Moraleda Lana (USA)
3) Nunez Elizondo Valeria (CRC)

CADET – MALE
1) Gun Sung Hyun Eric (USA)
2) Seo Shawn (USA)
3) Cho Mikel (USA)
3) Roman Jimenez Alejandro (CRC)

JUNIOR – FEMALE
1) Reclusado Kaitlyn Marie (USA)

2) Salas Rodriguez Maria Paula (CRC)
3) Tai Faith (CAN)
3) Echeverria Margarita (ARG)

JUNIOR – MALE
1) Guzman Soto Sebastian (PER)

2) Real Ryan (USA)
3) Tam William (CAN)
3) Flores Tomas (ARG)

UNDER 30 – FEMALE
1) Real Karyn (USA)

2) Yu Justina (CAN)
3) Munoz Adalis (USA)
3) Pena Perez Ana Patricia (DOM)

UNDER 30 – MALE
1) Del Castillo Palomino Hugo (PER)

2) Jiang Kevin (USA)
3) Sacha Chanca Luis (PER)
3) Ortega Velasquez Elian (NCA)

UNDER 40 – FEMALE
1) Fu Carissa (USA)

2) Do Kathy (USA)
3) Baez Garcia Jenniffer (ARU)
3) Barros Costa Daniele (BRA)

UNDER 40 – MALE
1) Guagliarello Ruben (ARG)

2) Seong Minki (USA)
3) Nguyen Anh (USA)
3) Quero Alfonzo (VEN)

UNDER 50 – FEMALE
1) Nguyen Thoa (USA)

2) Mejia Gonzalez Carolina (COL)
3) Kim Sheena (USA)
3) Garcia Belaunde Velarde Marina (PER)

UNDER 50 – MALE
1) Yang Pok Sun (USA)

2) Castillo Marcel (PER)
3) Gies James (CAN)
3) Diaz Diego Roberto (ARG)

UNDER 60 – FEMALE
1) Adams Elva (USA)

2) Trigg Jan (USA)
3) Doolittle Thu (USA)
3) Co Belinda (CAN)

UNDER 60 – MALE
1) Lee Eun Ig (USA)

2) Cooley Garth (USA)
3) Renato Raimundo (BRA)
3) Kazemi Mohsen (CAN)

UNDER 65 – FEMALE
1) Brand Barbara (USA)

2) Tregeagle Julie (USA)
3) Vettese Baert Shelley (CAN)
3) Hislop Christine (USA)

UNDER 65 – MALE
1) Park James (USA)

2) Mann Bhajan (CAN)
3) Leiva Edgardo Alberto (ARG)
3) Gamble William (USA)

OVER 65 – FEMALE
1) Nguyen Tweedy (USA)

2) Linthorst Erica (USA)
3) Champagne Claude (CAN)

OVER 65 – MALE
1) Pak Jang Hee (USA)

2) Duong Chi (USA)
3) Macchi Horacio (ARG)
3) Le Guerrier Jacques (CAN)

Pair Divisions

YOUTH 2 PAIR – MIXED
1) United States 1

2) United States 2

CADET PAIR – MIXED
1) United States 2
2) United States 1
3) Costa Rica
3) United States 3

JUNIOR PAIR – MIXED
1) United States 1

2) Canada
3) United States 2
3) Costa Rica

UNDER 30 PAIR – MIXED
1) United States 1
2) United States 2
3) Brazil 1
3) Brazil 2

OVER 30 PAIR – MIXED
1) United States 2
2) United States 1
3) Argentina
3) Colombia

Team Divisions

YOUTH 2 TEAM – FEMALE
1) United States

CADET TEAM – FEMALE
1) United States 1

2) United States 2
3) Canada

CADET TEAM – MALE
1) United States 2

2) United States 1

JUNIOR TEAM – FEMALE
1) United States 2

2) Canada
3) United States 1

JUNIOR TEAM – MALE
1) United States

2) Argentina

UNDER 30 TEAM – FEMALE
1) United States

2) Argentina

UNDER 30 TEAM – MALE
1) United States

2) Brazil

OVER 30 TEAM – FEMALE
1) United States

OVER 30 TEAM – MALE
1) United States

2) Canada

FREESTYLE

INDIVIDUAL UNDER 17 – FEMALE
1) Noble Hannah (USA)

2) Beltran Suarez Nocole Tatiana (COL)
3) Cooke Cailin (CAN)

INDIVIDUAL UNDER 17 – MALE
1) Deguzman Jake Evan (USA)

2) Van Evan (CAN)
3) Mancilla Seperak Favio (PER)

INDIVIDUAL OVER 17 – FEMALE
1) Lee Michelle (CAN)

2) Fausto Stephanie May (USA)

INDIVIDUAL OVER 17 – MALE
1) Cromwell Nathaniel (USA)

2) Ortega Velasquez Elian (NCA)
3) Alvarez Luis Miguel (COL)
3) Thompson Khalil (CAN)

PAIR UNDER 17 – MIXED
1) United States

2) Colombia

PAIR OVER 17 – MIXED
1) Canada

2) United States
3) Colombia

TEAM UNDER 17 – MIXED
1) United States

PARA-POOMSAE

JUNIOR – MALE BLACK BELT P34
1) Alcalde Masias Hervert Gabriel (PER)

UNDER 30 – FEMALE BLACK BELT P20
1) Barber Morgan (USA)

UNDER 30 – MALE BLACK BELT P20
1) Matamoros Gamboa Daniel (CRC)

2) Llamosas Meza Gonzalo (CRC)

OVER 30 – FEMALE BLACK BELT P20
1) Rojas Jhormary (COL)

2) Gomez Duanca Sandra Milena (COL)

UNDER 30 – MALE BLACK BELT P32
1) Ozambela Chota Harold (PER)

DEJA UNA RESPUESTA

Por favor ingrese su comentario!
Por favor ingrese su nombre aquí