COVID-19 GCS Virtual International Taekwondo Championships

BLACK BELT

Individual Poomsae

 

Youth (8-9) – Male 
1) Ryda Alayub (JOR)
2) Chun-Cheng Ou (USA)
3) Ridha Attab (USA)

 

Youth (10-11) – Female 
1) Emma Auble (USA)
2) Millie Johnson (USA)
3) Esmeralda Acevedo (USA)

 

Youth (10-11) – Male 
1) Joel Muller (CAN)
2) Tate Alvey (USA)

 

Cadet I (12-14) – Female
1) Emery Jackson (USA)
2) Manuela Lynette Inca Mejia (ECU)
3) Isidora Guesalaga (CHI)
3) Kelsey Canning (USA)

 

Cadet II (12-14) – Female
1) Daniela Valentina Garcia Chavez (ECU)
2) Isabella Jackson (USA)
3) Erika Paola Hernández Aguilar (GUA)
3) Ema Santis (CHI)

 

Cadet I (12-14) – Male
1) Jordan Ortiz (USA)
2) Maximiliano Dias (CHI)
3) Billy Rivera (USA)
3) Mohammad Alsuliman (JOR)

 

Cadet II (12-14) – Male
1) Grant Vermeulen (USA)
2) Abiel Ali (VEN)
3) Lewis Tengelitsch (USA)
3) Sebastian Figuera (VEN)

 

Junior I (15-17) – Female
1) Almendra Guyyiana (CHI)
2) Taitum Nelson (USA)
3) Tamara Fernanda Orellana Navarro (ECU)
3) Lon Leangei (CAM)

 

Junior II (15-17) – Female
1) Anaeli Nayeli Orquera Proaño (ECU)
2) Michelle Ortiz (USA)
3) Fernanda Reyes (CHI)
3) Yorleni Abigail Urizar Hernández (GUA)

 

Junior I (15-17) – Male
1) Anthony Gomez (USA)
2) Chhorn Kimhak (CAM)
3) Ballav Malo (IND)
3) Woobens Cazeau (HAI)

 

Junior II (15-17) – Male
1) Fernando Andres Salgado Mujica (ECU)
2) Aditya Vishwa (USA)
3) Oneiver Rojas (VEN)
3) Yahya Algotany (JOR)

 

Under 30 I (18-30) – Female
1) Milena Castro (CHI)
2) Claudia Sofia Cardenas Mendieta (ECU)
3) Maria Alejandra Higueros Luna (GUA)
3) Rituparna Mukherjee (IND)

 

Under 30 II (18-30) – Female
1) Katlen Alejandra Jerves Armijos (ECU)
2) Anita Pal (IND)
3) Kaushiki Raman (IND)

 

Under 30 I (18-30) – Male
1) Dany Adolfo Coy Chen (GUA)
2) Shanmith Ishara (SRI)
3) Tanu Das (IND)
3) Emmanuel Desilien (HAI)

 

Under 30 II (18-30) – Male
1) Willy Fernando Sac Barreno (GUA)
2) Francisco Silva (CHI)
3) John Carven S. Saint Fleur (HAI)
3) Bibek Rai (NEP)

 

Under 30 III (18-30) – Male
1) Elian Ortega (NIC)
2) Ranuka Prabhath (SRI)
3) Héctor Geovanny Morales Álvarez (GUA)
3) Alvy Piña (VEN)

 

Under 40 (31-40) – Female
1) Jenniffer Baez Garcia (ARU)
2) Margarita Escobar (CHI)
3) Nilsa Montserrat (VEN)
3) Rekh Maya Gurung (NEP)

 

Under 40 (31-40) – Male
1) Krishantha Weerasinghe (SRI)
2) Yung Hernandez (VEN)
3) Luis Ortiz (CHI)
3) Ricardo Escobar (CHI)

 

Under 50 (41-50) – Male
1) Laxman Bahadur Air (NEP)
2) Nalinda Rathnayaka (SRI)

 

Under 60 (51-60) – Male
1) Alexis Castellanos (COL)
2) Senol Cudin (TUR)

 

Under 50 & Under 60 – Female
1) Artavia Edwards (USA)
2) Melissa Klausler (USA)

 

Under 65 (61-65) – Male
1) Marcelo Efren Prado Verdesoto (ECU)

 

Pairs Poomsae – Ages 6 to 17 – Male & Female
1) Anthony Gomez – Valeria Espinosa (USA)
2) Merissa Rivera – Nora Rivera (USA)

 

Freestyle Poomsae

 

Junior (15-17) – Male
1) Mario Alejandro Troya Jimenez (ECU)

 

Over 18 – Male
1) Joel Andee Campos Cuases (ECU)

 

Para Taekwondo Poomsae

Para P20 – Senior Female
1) Morgan Barber (USA)

 

Weapon Form

All Ages – Male & Female
1) Michelle Ortiz (USA)
2) Jordan Ortiz (USA)
3) Eli Newcomer (USA)
3) Lewis Tengelitsch (USA)

 

COLOR BELT

Individual Poomsae

 

Youth (6-7) – Yellow & Green – Male & Female
1) Hridaan Sadani (IND)

 

Youth (6-7) – Purple & Blue – Male
1) Landon Sen (USA)
2) Raditya Azwaa Bimantara (MAL)
3) Nirvair Shah (USA)
3) Camden Apilado (USA)
3) Dominic Dion (USA)

 

Youth (6-7) – Red & Brown – Male & Female
1) Ting-Hsuan Ou (USA)
2) Sam Chen (USA)
3) Atharv Banerjee (USA)

 

Youth (6-7) – Poom – Male & Female
1) Hailey Lazo (USA)
2) Josiah Rivera (USA)
3) Misha Dewan (USA)

 

Youth (8-9) – Green – Male
1) Amnan Aryanta Krishtyan (CYM)

 

Youth (8-9) – Red & Brown – Male & Female
1) Arseniy Makarov (RUS)
2) Erica Agbayani (USA)
3) Fernando Alvarez Flores (USA)

 

Youth (8-9) – Blue – Male & Female
1) Emma Navarro (USA)
2) Wesley Kai Le Wong (MAL)
3) Earn You Hoe (MAL)
3) Riley Atkin (USA)

 

Youth (8-9) – Poom – Male
1) Kalin Hansen (USA)
2) Josh Rivera (USA)
3) Pawan Kumar Senthil Kumar (USA)
3) Jason Rivera (USA)

 

Youth (10-11) – Yellow & Orange – Male
1) Alexander Berger (USA)
2) Von Frogner (USA)

 

Youth (10-11) – Green – Female
1) Marie Chrissy Jayne Dreux (HAI)
2) Sanika Biswas (IND)

 

Youth (10-11) – Purple & Blue – Female
1) Mara Lacsamana (USA)
2) Grace O’Brien (USA)
3) Ciana Holmes (USA)
3) Caitlin O’Brien (USA)

 

Youth (10-11) – Red & Brown –Male & Female
1) Wave Chua (MAL)
2) Bailey Steele (USA)

 

Youth (10-11) – Poom – Female
1) Kayda Arion (USA)
2) Ain Sophia Rozaidi (MAL)
3) Janani Varshitha Sivamurugan (USA)

 

Youth (10-11) – Poom – Male
1) Benjamin Burrier (USA)
2) Asa Trigg Webb (USA)

 

Cadet (12-14) – Yellow – Male & Female
1) Miguel Peña (COL)
2) Nethmi Dulanji (SRI)
3) Antonio Acosta (COL)
3) Aya Almusallam (JOR)

 

Cadet (12-14)–Green & Purple–Male & Female
1) Sarah Larez (VEN)
2) Magdalena Holmes (USA)
3) Isabella O’Brien (USA)

 

Cadet (12-14) – Blue – Male & Female
1) Nadeska Guevara (VEN)
2) Zaynab Alsuliman (JOR)

 

Cadet (12-14) – Red – Female
1) Senori Fernando (SRI)
2) Ananda Fadhila Krishtyan (CYM)
3) Sharit Zabala (COL)
3) Amaya Ranasinghe (SRI)

 

Cadet (12-14) – Red & Brown – Male
1) Ashen Rajapaksha (SRI)
2) Ardra Maulana Krishtyan (CYM)
3) Mohammad Alrefai (JOR)
3) Sanjay Vikram (USA)

 

Cadet (12-14) – Poom – Female
1) Zoey Fum (MAL)
2) Adeline Gronnert (USA)
3) Liang Chanreatrey (CAM)
3) Harmony Tinsley (USA)

 

Cadet (12-14) – Poom – Male
Jin Yit Khoo (MAL)
GamunuRyan De Silva (MAL)
Wei Jien Ang (MAL)
Dineth De Zoysa (SRI)

 

Junior (15-17) – Yellow – Male & Female
1) Shashikala Probodhani (SRI)

 

Junior (15-17) Yellow-Green – Female
1) Marceline Aridou (HAI)
2) Arjun Tamang (NEP)
3) Nethumini Disanayaka (SRI)

 

Junior (15-17) Blue – Female
1) Sofia Barrera (COL)

 

Junior (15-17) Red & Brown / Under 30 – Red – Female
1) Dawa Sherpa (NEP)
2) Susmita KC (NEP)
3) Peri Medell (USA)

 

Junior (15-17) – Red – Male
1) Manujaya Ranasinghe (SRI)
2) And Almajeed Albaker (JOR)

 

Junior (15-17) Poom – Male & Female
1) Shivangi Biswas (IND)
2) Rahul Vikram (USA)

 

Under 30 (18-30) – Yellow – Female
1) Gayani Priyadarshani (SRI)

 

Under 40 (31-40) – Blue – Female
1) Monalisa Sinha (IND)

 

Under 40 (31-40) – Poom – Male & Female
1) Francis Garneaux (USA)
2) Janet Dix (USA)

 

Under 40 & Under 50 – Green–Male & Female
1) Ember Breckenridge (USA)
2) Mohammad Alayub (JOR)

 

Under 50 (41-50) – Red – Male & Female
1) Kpandja Ali-Napo (USA)
2) Jodi Henry (USA)

 

Cadet (12-14) – Poom – Male & Female
1) Lii Hern Liew – Carys Wong (MAL)
2) Kai Morris – Tierney Morris (USA)

 

Pairs Poomsae Ages 18 & Over – All Belts – Male & Female
1) Senori Fernando – Ranuka Prabhath (SRI)
2) Toshiko Rivera – Jean Rivera (USA)
3) Christie Rivera – Angela Rivera (USA)

 

Mixed Team – Male
1) Ranuka Prabhath, Shamith Ishara, Ashe Rajapaksha (SRI)

 

Team Poomsae All Ages – All Belts – Male & Female
1) Gudrun Haun, Gunnar Haun, Laurel Mellema Haun (USA)

 

Freestyle Poomsae

 

Youth (6-11) – All Belts – Male & Female
1) Kayda Arion (USA)
2) Celeste Marin (COL)

 

Cadet (12-14) – Yellow to Poom
1) Adeline Gronnert (USA)

 

Weapon Form

Youth (8-9) – All Belts – Male & Female
1) Xander Paul (USA)

 

Cadet (12-14) – All Belts – Male & Female
1) Adeline Gronnert (USA)

 

LIVE – COVID-19 GCS Virtual International Taekwondo Championships

 

Laura López Rodríguez, Exclusivo MasTKD.com

 

DEJA UNA RESPUESTA

Por favor ingrese su comentario!
Por favor ingrese su nombre aquí