LONDRES 201218

Listado definitivo de los atletas que estarán en Londres 2012

Les presentamos los nombres de todos los competidores que estarán participando por el Taekwondo en los Juegos Olímpicos de Londres 2012 a partir del 8 de agosto. En esta nota podrán ver quiénes serán los cabezas de serie y sus puestos en el ranking, entre otros datos.


.

FLY Femenino -49 Kg.

WOMEN´S -49 Kg.

Sembrado

CON

Nombre

Etapa de Clasificación y puesto

WTF

(Seed)

(NOC)

(Name)

(Qualification result)

Ranking

1

CHN

Jingyu Wu World Qualification Tournament (1)

1

2

TPE

Shu Chun Yang World Qualification Tournament (2)

2

3

ESP

Brigitte Yague European Qualification Tournament (1)

4

4

MAR

Sanaa Atabrour African Qualification Tournament (1)

5

5

CRO

Lucija Zaninovic World Qualification Tournament (3)

6

6

MEX

Jannet Alegria Peña Pan Am Qualification Tournament (2)

7

7

THA

Chanatipsonkham Asian Qualification Tournament (1)

9

8

JPN

Erika Kasahara Asian Qualification Tournament (2)

10

ARG

Carola Lopez Pan Am Qualification Tournament (3)

93

CAF

Catherine (Seul-Ki) Kang African Qualification Tournament (2)

61

GER

Sumeyye Gulec Manz European Qualification Tournament (2)

14

GUA

Elizabeth Zamora Gordillo Pan Am Qualification Tournament (1)

17

JOR

Dana Touran Asian Qualification Tournament (3)

16

PAN

Carolen Carstens Tripartite Commission Invitation

19

PNG

Theresa Tona Oceania Qualification Tournament (1)

29

RUS

Kristina Kim European Qualification Tournament (3)

11

.

.

FLY Masculino -58 Kg.

MEN´S -58 Kg.

Sembrado

CON

Nombre

Etapa de Clasificación y puesto

WTF

(Seed)

(NOC)

(Name)

(Qualification result)

Ranking

1

ESP

Joel Gonzalez Bonilla European Qualification Tournament (2)

1

2

TPE

Chen Yang Wei Asian Qualification Tournament (1)

3

3

THA

Pen-Ek Karaket World Qualification Tournament (1)

4

4

DOM

Yulis Gabriel Mercedes World Qualification Tournament (2)

5

5

ALG

Mokdad El Yamine African Qualification Tournament (2)

10

6

EGY

Tamer Bayoumi African Qualification Tournament (1)

11

7

RUS

Alexey Denisenko European Qualification Tournament (1)

16

8

AUS

Safwan Khalil Oceania Qualification Tournament (1)

17

COL

Oscar Muñoz Pan Am Qualification Tournament (1)

23

CRC

Heiner Oviedo Pan Am Qualification Tournament (2)

34

KAZ

Nursultan Mamayev Asian Qualification Tournament (2)

43

KOR

Dae-Hoon Lee World Qualification Tournament (3)

19

MEX

Diego García De León

84

SWE

Uno Sanli European Qualification Tournament (3)

50

VIE

Huynh Chau Le Asian Qualification Tournament (3)

36

YEM

Tameem Al-Kubati Tripartite Commission Invitation

77

.

.

FEATHER Femenino -57 Kg.

WOMEN´S -57 Kg.

Sembrado

CON

Nombre

Etapa de Clasificación y puesto

WTF

(Seed)

(NOC)

(Name)

(Qualification result)

Ranking

1

TPE

Li Cheng Tseng World Qualification Tournament (1)

1

2

CHN

Yuzhuo Hou World Qualification Tournament (2)

2

3

EGY

Hedaya Wahba African Qualification Tournament (1)

5

4

GBR

Jade Jones Hosting country

11

5

CRO

Ana Zaninovic World Qualification Tournament (3)

6

6

FRA

Marlene Harnois European Qualification Tournament (3)

8

7

SEN

Bineta Diedhiou African Qualification Tournament (2)

9

8

LIB

Andrea Paoli Asian Qualification Tournament (2)

15

CHI

Yeny Contreras Pan Am Qualification Tournament (2)

31

CUB

Nidia Muñoz Aleman Pan Am Qualification Tournament (1)

22

FIN

Suvi Mikkonen European Qualification Tournament (2)

35

JPN

Maya Hamada Asian Qualification Tournament (3)

32

NZL

Robin Cheong Oceania Qualification Tournament (1)

19

SRB

Dragana Gladovic European Qualification Tournament (1)

37

THA

Rangsiya Nisaisom Asian Qualification Tournament (1)

23

USA

Diana Lopez Pan Am Qualification Tournament (13)

36

.

.

FEATHER Masculino -68 Kg.

MEN´S -68 Kg.

Sembrado

CON

Nombre

Etapa de Clasificación y puesto

WTF

(Seed)

(NOC)

(Name)

(Qualification result)

Ranking

1

TUR

Servet Tazegul World Qualification Tournament (1)

1

2

IRI

Mohammad Bagheri Motamed World Qualification Tournament (2)

2

3

JOR

Mohammad Abulibdeh Asian Qualification Tournament (1)

3

4

GBR

Martin Stamper Hosting country

10

5

PER

Peter Lopez Pan Am Qualification Tournament (2)

6

6

BRA

Diogo Silva World Qualification Tournament (3)

7

7

AFG

Rohullah Nikpai Asian Qualification Tournament (3)

13

8

NZL

Logan Campbell Oceania Qualification Tournament (1)

16

CAF

Patrick Boui African Qualification Tournament (1)

40

MEX

Erick Osornio Nuñez

24

NGR

Isah Adam Muhammad African Qualification Tournament (2)

29

POL

Michal Loniewski European Qualification Tournament (2)

35

SRB

Damir Fejzic European Qualification Tournament (1)

36

UKR

Hryhorii Husarov European Qualification Tournament (3)

70

USA

Terrence Jennings Pan Am Qualification Tournament (3)

28

UZB

Dmitriy Kim Asian Qualification Tournament (2)

78

.

//
//

.

WELTER Femenino -67 Kg.

WOMEN´S -67 Kg.

Sembrado

CON

Nombre

Etapa de Clasificación y puesto

WTF

(Seed)

(NOC)

(Name)

(Qualification result)

Ranking

1

EGY

Seham El sawalhy African Qualification Tournament (1)

1

2

CAN

Karine Sergerie Pan Am Qualification Tournament (1)

2

3

KOR

Kyungseon Hwang

3

4

GBR

Sarah Stevenson Hosting country

10

5

TUR

Nur Tatar European Qualification Tournament (1)

4

6

GER

Helena Fromm European Qualification Tournament (2)

6

7

KAZ

Gulanafis Aitmukhambetova Asian Qualification Tournament (3)

13

8

AUS

Carmen Marton Oceania Qualification Tournament (1)

14

AZE

Farida Azizova World Qualification Tournament (2)

33

CIV

Ruth Marie Gbagbi African Qualification Tournament (2)

79

GRN

Andrea St.Bernard Pan Am Qualification Tournament (3)

57

IRI

Sousan Hajipourgoli Asian Qualification Tournament (1)

54

SLO

Franka Anic European Qualification Tournament (3)

77

SWE

Elin Johansson World Qualification Tournament (3)

26

USA

Paige Mcpherson Pan Am Qualification Tournament (2)

19

VIE

Hoang Dieu Linh Chu Asian Qualification Tournament (2)

41

.

.

WELTER Masculino -80 Kg.

MEN´S -80 Kg.

Sembrado

CON

Nombre

Etapa de Clasificación y puesto

WTF

(Seed)

(NOC)

(Name)

(Qualification result)

Ranking

1

AZE

Ramin Azizov World Qualification Tournament (1)

2

2

MAR

Issam Chernoubi African Qualification Tournament (1)

3

3

EGY

Abdelrahman Ahmed African Qualification Tournament (2)

7

4

GBR

Lutalo Muhammad Hosting country

103

5

ESP

Nicolas Garcia Hemme European Qualification Tournament (3)

8

6

CAN

Sebastien Michaud Pan Am Qualification Tournament (2)

10

7

ARG

Sebastian Crismanich Pan Am Qualification Tournament (1)

11

8

ITA

Mauro Sarmiento World Qualification Tournament (3)

13

AFG

Nesar Ahmad Bahawe Asian Qualification Tournament (1)

15

ARM

Arman Yeremyan European Qualification Tournament (1)

29

IRI

Yousef Karami World Qualification Tournament (2)

36

KGZ

Rasul Abduraim Asian Qualification Tournament (2)

43

NED

Tommy Mollet European Qualification Tournament (2)

24

NZL

Scott Vaughn Oceania Qualification Tournament (1)

21

TJK

Farkhod Negmatov Asian Qualification Tournament (3)

108

USA

Steven Lopez Pan Am Qualification Tournament (2)

30

.

.

HEAVY Femenino +67 Kg.

WOMEN´S +67 Kg.

Sembrado

CON

Nombre

Etapa de Clasificación y puesto

WTF

(Seed)

(NOC)

(Name)

(Qualification result)

Ranking

1

FRA

Anne-Caroline Graffe

2

2

MEX

Maria Del Rosario Espinoza Pan Am Qualification Tournament (2)

3

3

RUS

Anastasiia Baryshnikova World Qualification Tournament (3)

4

4

MAR

Wiam Dislam African Qualification Tournament (1)

6

5

JOR

Nadin Dawani Asian Qualification Tournament (1)

7

6

KAZ

Feruza Yergeshova Asian Qualification Tournament (2)

9

7

SRB

Milica Mandic European Qualification Tournament (2)

10

8

BRA

Natalia Falavigna Pan Am Qualification Tournament (1)

12

CAM

Davin Sorn Tripartite Commission Invitation

16

CUB

Glehnis Hernandez Horta Pan Am Qualification Tournament (3)

22

KOR

Injong Lee

23

SAM

Crawley Talitiga Oceania Qualification Tournament (1)

25

SLO

Nusa Rajher European Qualification Tournament (3)

28

TUN

Khaoula Ben Hamza African Qualification Tournament (2)

44

UKR

Maryna Konieva European Qualification Tournament (1)

46

UZB

Natalya Mamatova Asian Qualification Tournament (3)

98

.

.

HEAVY Masculino +80 Kg.

MEN´S +80 Kg.

Sembrado

CON

Nombre

Etapa de Clasificación y puesto

WTF

(Seed)

(NOC)

(Name)

(Qualification result)

Ranking

1

KOR

Dong-Min Cha World Qualification Tournament (1)

1

2

CAN

Francois Coulombe Fortier Pan Am Qualification Tournament (2)

4

3

ITA

Carlo Molfetta European Qualification Tournament (2)

5

4

CUB

Robelis Despaigne Saguet Pan Am Qualification Tournament (1)

7

5

GAB

Ahthony Obame African Qualification Tournament (1)

8

6

CHN

Xiaobo Liu Asian Qualification Tournament (1)

9

7

UZB

Akmal Irgashev Asian Qualification Tournament (3)

10

8

TUR

Bahri Tanrikulu European Qualification Tournament (1)

11

GRE

Alexandros Nikolaidis World Qualification Tournament (3)

19

JAM

Kenneth Edwards Pan Am Qualification Tournament (3)

72

MLI

Daba Modibo Keita Tripartite Commission Invitation

51

NGR

Chika Yagazie Chukwumerje African Qualification Tournament (2)

20

RUS

Gadzhi Umarov World Qualification Tournament (2)

26

SAM

Kaino Thomsen Oceania Qualification Tournament (1)

16

SLO

Ivan Trajkovic European Qualification Tournament (3)

24

TJK

Alisher Gulov Asian Qualification Tournament (2)

73

.

.

Equipo masTaekwondo.com

www.masTaekwondo.com

[email protected]

.

 

.

© Copyright 2003-2012 masTaekwondo.com – Todos los Derechos Reservados.

Se prohíbe la reproducción total o parcial de este Sitio Web sin la expresa autorización de masTaekwondo.com

masTaekwondo.com es una Marca Registrada

.

Deja tu comentario!

Vamoss!!! Con todo!! Hay q poner en alto al tae kwon do d en mexico!!! 🙂

Bueno todos los deportista mil respeto mente positiva y a luchar buena suerte